Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Double _Stereo_7 Przestrzeń liminalna - Zona Sztuki Aktualnej

Gdzie: 
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, Pałac pod Globusem - pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 11 Grudzień, 2015 - 18:00 do Czwartek, 7 Styczeń, 2016 - 19:00

Ostatnia w tym roku wystawa w Zonie Sztuki Aktualnej prezentuje efekty pracy dziesięciu młodych artystów z Polski i Kanady podczas ich rezydencji w Szczecinie.

DouBle Stereo 7

Siódma edycja artystycznego projektu po dotychczasowych doświadczeniach w Troyes (Francja) oraz Iasi (Rumunia) trafiła do Szczecina. Podstawową zasadą projektu jest badanie "krajobrazu" z perspektywy artysty.
Do udziału w szczecińskiej edycji zaproszono dziesięciu młodych artystów - sześciu spoza Polski oraz czterech będących studentami rodzimej Akademii Sztuki. Dla jednej grupy rezydencja w Szczecinie była pierwszym kontaktem z naszym miastem, dla drugiej Szczecin jest od dłuższego czasu miejscem ich codziennych rytuałów. Dzięki temu na wystawie obserwować możemy ścieranie się wielu spojrzeń na nasze miasto - część z nich jest świeża i być może naiwna, inne są naznaczone sytuacją społeczną i znajomością problemów naszego rodzimego podwórka.
 

Szczecin - przestrzeń liminalna

Duet artystów Canot&Polliart przygotował ścieżkę dźwiękową pt. Cafe 22, odnoszącą się do popularnej kawiarni na 22 piętrze wieżowca Pazim w centrum miasta.
Devora Neumark zaaranżowała kącik w którym odwiedzający wystawę po wysłuchaniu nagrań audio związanych ze Szczecinem mogą narysować ilustrację odpowiadającą na pytanie Where is your nature?
Uladzimir Pazniak w pracy Pamiętasz Carlo Giuliani? przypomina o projekcie dla centrum Szczecina z lat 70. ubiegłego wieku. Artysta tworzy makietę koncepcji architektonicznej z PRL i bawi się typografią kiczowatego centrum handlowego, które stanęło w miejscu planowanego szczecińskiego city.
Valery Pelletier w swojej instalacji Issue/Przejście podejmuje temat szczecińskiego Kwartału nr 21, który ulega obecnie ogromnym przeobrażeniom dzięki współpracy kapitału prywatnego z władzą samorządową.
Rafał Żarski również odnosi się do przekształceń tego miejsca. W swoim krytycznym wideo rozmyśla o nadziejach jakie przynoszą kolejne zapowiedzi inwestorów i administracji publicznej dotyczące rewitalizowanej przestrzeni.
Francois Rioux prezentuje dokumentację ze swojej akcji pt. Mamy wiatr, która odbyła się na ulicach Szczecina. Artysta nawiązując do miejskich akcji marketingowych postawił w centrum miasta prowizoryczny kiosk, który służył do "łapania wiatru".
Artur Rozen swoją pracą Cyga wpisuje się w najbardziej aktualne tematy dotyczące sztuki w przestrzeni publicznej. Cyga nawiązuje do rzeźby Maurycego Gomulickiego Fryga, która niedawno pojawiła się w przestrzeni Szczecina wywołując niemałe zamieszanie.
Małgorzata Michałowska oprócz wideo Wdech, wydech, wdech podczas otwarcia wystawy prezentowała performance, który polegał na oddychaniu wyłącznie przy udziale drugiej osoby. Michałowska sama powstrzymując się od samodzielnego nabierania powietrza, uzależnia się od pomocy tzw. dawcy.
 
---
 
Wystawa: 10 grudnia 2015 - 07 stycznia 2016
Kurator: Ivan Polliart
 
Godziny otwarcia: wtorek-sobota 18:00-19:00
Wstęp wolny
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również