Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

13muz: koncert "Ciechowski klasycznie" i wystawa Urszuli Kozak

Gdzie: 
Miejska Galeria Sztuki 13muz oraz sala Kominkowa 13muz, plac Żołnierza Polskiego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 20 luty, 2015 - 20:15
Za ile: 
wstęp wolny

JEDNO WYJŚCIE, DWIE ATRAKCJE! Podczas piątkowego wieczoru w 13 muzach zobaczymy prace Urszuli Kozak, laureatki Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme oraz usłyszymy aranżacje utworów Grzegorza Ciechowskiego na wiolonczelę i fortepian.

WYSTAWA
Na wystawę EJŻ składają się prace Urszuli Kozak, ubiegłorocznej laureatki konkursu Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Wystawa stanowi nie tyko prezentację prac artystki, ale ma też na celu weryfikację jej artystycznej kondycji po otrzymaniu nagrody.
 
Kurator: KED Olszewski
 
Elektrownię Jądrową w Żarnowcu (EJŻ) zamknięto w trakcie budowy w 1990 roku, wskutek nasilających się protestów po wybuchu w Czarnobylu. Elektrownia miała używać tej samej technologii nuklearnej. Od tamtej pory budynki powoli zamieniały się w pustostany. EJŻ docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami oraz bloków mieszkalnych dla pracowników, biur i kolei. Pozostawione na otwartym powietrzu ściany powoli napełniały się wodą aż powstał kompleks zbiorników i kanałów na różnych poziomach powyżej stanu jeziora. Powstały krajobraz budzi niepokój oraz trwogę z drugiej strony zachęca do eksploracji. Ingerencja ciałem, które wydaje się kruche w obliczu trudno dostępnego labiryntu sypiących się płyt betonu, jest próbą reinterpretacji przestrzeni, która dawno “umarła”.
 
Obecnie jest to miejsce budzące skrajne emocje. Estetyka vs symbolika. Ruina stała się miejscem kontemplacji sama w sobie, przyciągając odwiedzających swoim oryginalnym charakterem architektonicznym. Artystka staje wobec oblicza nieudanego eksperymentu, który miał być ukoronowaniem współczesnych osiągnięć technologicznych oraz demonstracją siły człowieka nad naturą, bloku wschodniego nad zachodnim. Główną częścią projektu jest dokumentacja eksploracji artystki
w Elektrowni.
 
Wystawa czynna do 10.04.2015 / poniedziałek – piątek / godz. 10.00 – 17.00 / wstęp wolny
 
 
KONCERT
Aranżacje utworów Grzegorza Ciechowskiego na wiolonczelę i fortepian, w ramach Akustyczeń LUTUJE. Dobrawa Czocher – wiolonczela, Hanna Raniszewska - fortepian. W programie koncertu: Mamona, Biała flaga, Odchodząc, Telefony, Śmierć na pięć, Obcy astronom, Nie pytaj o Polskę, Nie pokonasz miłości, Tak tak to ja. Program może ulec zmianie. 
 
Czy kompozycjom Grzegorza Ciechowskiego można odebrać tak ważny ich element jak tekst, słowo, poezja? Z drugiej strony muzyka potrafi przecież czasem wyrazić więcej niż słowa. Z pewnością warto osobiście rozstrzygnąć ten dylemat.
 

 

Foto: 
mat. pras.

Zobacz również