Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Historia Kontrapunktu "w pigułce"

Gdzie: 
Teatr Lalek Pleciuga, Plac Teatralny 1
Data wydarzenia: 
Poniedziałek, 2 Marzec, 2015 - 18:00
Za ile: 
bezpłatnie

W kwietniu wszystkich Teatromaniaków czeka moc wrażeń teatralnych, bowiem Kontrapunkt - świętować będzie swój okrągły jubileusz. Już na początku marca Teatr Lalek Pleciuga gorąco zaprasza na wykłady performatywne, które w przystępnej formie przybliżą 50-letnią historię festiwalu. 

Małymi krokami zbliża się KONTRAPUNKT - Przegląd Teatrów Małych Form, który w tym roku obchodzić będzie jubileusz 50-lecia. Już w marcu Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na wykłady performatywne, które w przystępnej formie przybliżą historię  festiwalu.
 
Historia jednego festiwalu – wykłady w małej formie 
 
Dwa spotkania poprzedzające jubileuszowy 50. Przegląd Teatrów Małych Form to sięgnięcie do historii festiwalu w szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. O dwóch dwudziestopięcioleciach opowiadamy wykorzystując własny potencjał naukowy, aktorski, pedagogiczny oraz multimedia – archiwalne zdjęcia, teksty sztuk, nagrania radiowe, a także gry i aplikacje komputerowe. Całość składa się na godzinny wykład-spektakl sięgający w przeszłość najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce.
 
Dwa dwudziestopięciolecia przeglądu małych form w Szczecinie towarzyszą przemianom historycznym, kulturowym i obyczajowym, wchodzą w przestrzeń społeczną danego czasu, stają się wydarzeniem publicznym – artystycznym świętem wpływającym na uczestników. Opowiadając o festiwalu, którego połowy dzieli przełom 1989 zadamy sobie pytanie przede wszystkim o teatr najchętniej nagradzany i oglądany na festiwalu, ten, który budował jego tożsamość. Ze względu na formułę często będą to postaci-ikony małej formy, wpisujące się w kanon najważniejszych twórców pojawiających się na festiwalu w Szczecinie, ale też podbijający Polskę w danym czasie (np. Irena Jun, Jan Peszek, Teatr Stu, Teatr Porywacze Ciał). To, o czym w swoich spektaklach opowiadali publiczności twórcy skonfrontujemy z doświadczeniem codziennym widzów oraz znaczącymi procesami i wydarzeniami w historii – rzeczywistość PRL, droga do wolności, przełom 1989 roku, wejście do Unii Europejskiej.
 
Takie spojrzenie na historię festiwalu pokazuje go przede wszystkim w kategorii doświadczenia, które nie pozostaje odosobnione – łączy się z miastem i jego mieszkańcami, wielką historią, która przepływa obok, a czasem wyraźnie pojawia się też na scenie. Zapytamy zatem o festiwal, jako wydarzenie publiczne, przepływające przez ostatnie pięćdziesiąt lat Szczecina i życia teatralnego w Polsce.
 
Dla kogo wykład?
Wykład kierowany jest głównie dla tych, którzy towarzyszyli festiwalowi, jego stałych widzów, organizatorzy liczą na dyskusję po każdej z prezentacji. Mają nadzieję też na obecność osób, których ciekawi historia Szczecina, którzy chcieliby pozaglądać w archiwalia, powspominać czasy towarzyszące festiwalowi. Jeśli nigdy nie byłeś na Kontrapunkcie - przyjdź też! Masz szansę poznać jego historię "w pigułce” i być może cię ona na tyle zaciekawi, że będziesz miał ochotę dołączyć. Wykład prowadzony będzie w przystępnej formule, dla szerokiego grona odbiorców, dla mieszkańców Szczecina, nie tylko “znających się" na teatrze. 
 
Prowadzący:
Kamila Paradowska – kierownik literacki Teatru Współczesnego w Szczecinie, autorka teatralnego bloga dla publiczności (www.blog.wspolczesny.szczecin.pl) oraz programów edukacyjnych (m.in. dla projektów Teatr i Szkoła, Teatr Polska, Klasyka Żywa). Współpracowała z festiwalem Kontrapunkt jako redaktorka jednodniówki festiwalowej „Mała Forma”. Na Uniwersytecie Szczecińskim prowadziła zajęcia z historii teatru oraz pisania kreatywnego. Pisze pracę doktorską pod kierunkiem prof. Ingi Iwasiów o kulturowych kontekstach współczesnej dramaturgii. Przez 10 lat była aktorką teatru offowego Uhuru.
 
Maciej Litkowski – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, animator kultury, od czterech lat prowadzi autorski cykl wakacyjnych zajęć dla młodzieży w Teatrze Małym w Szczecinie, współpracuje z Dziecięcym Uniwersytetem Humanistycznym. Wspólnie z aktorami Teatru Współczesnego stworzył spektakl „Między nogami” oparty na dramatach Arystofanesa. W ubiegłym sezonie zadebiutował jako scenarzysta i reżyser spektaklu „Śpiew szczerbatych mew”, do których napisał teksty piosenek odwołujące się do mniej oczywistej, anegdotycznej historii Szczecina.
 
Kiedy?
Poniedziałek 2 i 9 marca o 18.00 
Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
 
Obowiązują bezpłatne wejściówki – rezerwacja wejściówek pod nr tel. 91 433 58 04
 
 
 
Foto: 
Mat. organizatora

Zobacz również