Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

III Symfonia Góreckiego

Gdzie: 
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48
Data wydarzenia: 
Piątek, 20 luty, 2015 - 19:00
Za ile: 
20 - 50zł

III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” to utwór, który przyniósł Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, niespotykaną w świecie muzyki współczesnej, globalną popularność. Do dzisiaj pozostaje uznawany w światowej literaturze za dzieło wyjątkowe. Wkrótce po opublikowaniu Symfonii przez wytwórnię Elektra Records, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie.

Za sprawą wyjątkowej ekspresyjności wyrażonej przez kompozytora w minimalistycznej formie przekazu Symfonia doskonale wpisała się w gust bardziej i mniej doświadczonych współczesnych melomanów. Składająca się z trzech części Symfonia z maksymalnie uproszczonym językiem harmonicznym i ascetyzmem materiału muzycznego uwagę kieruje na wymowny tekst odnoszący się do tematu matki cierpiącej po śmierci dziecka.

 

Pierwszą część utworu kompozytor otwiera melodią tematu złożonego z cytatów dwóch tradycyjnych pieśni religijnych. W drugiej części Symfonii kompozytor wykorzystał tekst inskrypcji wyrytej przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 roku. Część trzecia symfonii opiera się z kolei na bezpośrednim cytacie z pieśni ludowej okresu powstań śląskich (1919–1921).

 

Elżbieta Szmytka to jeden z najwspanialszych głosów sopranowych na świecie. Znana i niezwykle ceniona interpretatorka dzieł wokalno-instrumentalnych Szymanowskiego, nie uciekająca także od repertuaru kantatowo-oratoryjnego. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie gdzie studiowała śpiew pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Artystka mieszka obecnie w Belgii, gdzie w roku 1984 zadebiutowała na scenie Królewskiej Opery w Brukseli. Od tego momentu jest jej częstym gościem, jak również innych największych scen muzycznych Europy, m.in. Wiedeńskiej Staatsoper, Grand Theatre w Genewie, Nederlandse Opera w Amsterdamie, Deutsche Oper w Berlinie, Opery w Los Angeles, Festiwali w Salzburgu, Aix-en-Provence czy Glyndebourne. Artystka występowała pod kierunkiem tak znanych dyrygentów jak John Pritchard, Sylvain Cambreling, Sir Georg Solti, Nikolaus Harnoncourt, John Eliot Gardiner, Simon Rattle, Claudio Abbado, Neville Marriner czy Andrew Davis. Elżbieta Szmytka ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jednym z jej ostatnich nagrań płytowych jest m.in. partia Roxany w Królu Rogerze, nagrana pod dyrekcją Simona Rattla dla EMI.

 

Koncert rozpocznie się w piątek, 20 lutego o godz. 19. Bilety w cenie 20 – 50 zł do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.szczecin.pl

---

Przeczytaj relację z koncertu.

Foto: 
Mat. organizatora

Zobacz również