Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Pokaz filmu „Rembrandt” (1936)

Gdzie: 
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Niedziela, 22 luty, 2015 - 12:00

Zapraszamy na pokaz filmu w reżyserii Alexandra Kordy w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących prezentacji dzieła „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Projekcja będzie poprzedzona komentarzem Tomasza Choroby. 

„Rembrandt” (1936) czy też „Dama z portretu”, bo pod takim tytułem funkcjonował on w polskiej dystrybucji, stanowi ekranowy portret mistrza z Lejdy. Akcja obejmuje lata 1642–1669, to jest od śmierci ukochanej żony Saskii i powstania „Wymarszu strzelców” do ostatnich miesięcy życia malarza. Rembrandt przeżywa w tym czasie liczne upokorzenia i nieszczęścia osobiste, napotyka brak zrozumienia ze strony elity miejskiej Amsterdamu. Staje się też obcy dla ludzi z rodzinnego miasta; nękany długami popada w ubóstwo, a na domiar złego Hendrickje Stoffels, ostatnia ukochana i opiekunka, zostaje oskarżona przez komitet parafialny o to, że żyje z artystą w grzechu, i ostatecznie wykluczona ze zboru. Wyjątkowa kreacja Charlesa Laughtona (laureat Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Prywatne życie Henryka VIII”, 1933, reż. Alexander Korda), na której skoncentrowana została uwaga widza, jest bogata w niuanse, znakomicie objawiająca autoironię, intymna i wzruszająca – należy do koronnych w dorobku tego wybitnego aktora. Akcent nie jest jednak położony wyłącznie na efektownym portrecie osobowym Rembrandta. Obraz wywołuje zadumę nad losem artysty walczącego o niezależność; to opowieść o jego wyobcowaniu w mieszczańskim, materialistycznym świecie i samotności między tymi, wśród których dorastał. Myśl, która kryje się w przekazie „Rembrandta”, została niejako potwierdzona w praktyce – film wyraźnie przewyższający starannością artystyczną „Prywatne życie Henryka VIII” publiczność powitała z lekceważeniem. Wytwórnia zanotowała poważne straty, a w rezultacie Korda zraził się do przeprowadzania dalszych filmowych prób w tym duchu, a także do samej reżyserii, do której powrócił – i to bez liczących się osiągnięć – dopiero po czterech latach.

Tekst na podstawie A. Garbicz, J. Klinowski „Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż pierwsza 1913–1949”.

Czas trwania: 85 min. Film w języku angielskim z polskimi napisami. Wstęp wolny.

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również