Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Terra Inc. - Thomas van Linge w Zonie Sztuki Aktualnej

Data wydarzenia: 
Czwartek, 26 luty, 2015 - 19:00

Druga w tym roku wystawa w Zonie Sztuki Aktualnej prezentuje przegląd prac młodego artysty z Hagi, którego zainteresowania skupiają się wokół współczesnych relacji Człowieka z Naturą.

Na wystawie zobaczyć możemy rzeźby i obiekty przestrzenne, które swoją formą, materiałem lub wzorem przywołują skojarzenia z tytułową Terra. Zajmująca centralne miejsce galerii instalacja z ceramicznych naczyń, częściowo zdekomponowanych powstała dzięki budulcowi wprost wyjętego z wnętrza ziemi. Tkaniny wiszące niczym ręczniki w łaźni są pokryte wzorem przypominającym rysunek wulkanicznych krajobrazów Islandii. Sztuczne kamienie wykończone połyskującym lakierem zdają się nawiązywać do estetyki fotografii reklamowej. Najciekawszym obiektem wystawy są przestrzenne obrazy Ziemi, które dzięki wielokierunkowym refleksom nabierają nieco hipnotyzującego charakteru, zdając się załamywać przestrzeń wokół.
 
Cała ekspozycja stanowi spójną wypowiedź artysty na temat obrazu Natury i jej związków ze współczesnym Człowiekiem. Podsumowaniem wystawy jest rzeźba z gipsu przedstawiająca buty odrywające się od skały. Potraktować możemy ją jako zaproszenie artysty do eksplorowania świata przyrody na własną rękę, w miejskich butach, ze smartfonem w kieszeni. Od czegoś trzeba zacząć...
 
Terra (łac.)
A. Ziemia w wielu znaczeniach, włączając:
1. Podłoże; suchy ląd w opozycji do morza
2. Gleba, górna warstwa ziemi
3. Powierzchnia świata; suchy ląd i wody razem w opozycji do nieba
4. Świat lub glob jako ciało niebieskie
B. Różne tereny na Ziemi, naturalne lub stworzone przez człowieka
 
Inc. - skrót od ang. Incorporation, przyrostek oznaczający korporację, firmę
 
---
 
Thomas van Linge (1989) - należy do najmłodszego pokolenia holenderskich artystów. Studiował na Royal Academy of Art w Hadze w Holandii (Interdisciplinary Attitudes) oraz rzeźbę na Kunsthochshule Weissensee w Berlinie. W 2013 roku odbył roczną rezydencję w prestiżowym centrum rezydencyjnym w Amsterdemie – De Ateliers. Brał udział w licznych wystawach w Holandii i za granicą.
Thomas van Linge z niezwykłą dbałością traktuje swój warsztat. Jego rzeźby i instalacje tworzone są z różnych materiałów poczynając od tradycyjnych takich jak ceramika, kończąc na przemysłowych: tworzywach sztucznych, betonie, poliuretanach i stali. To przede wszystkim jednak obiekty-hybrydy umożliwiające w żartobliwy sposób jednoczesny odbiór tego, co naturalne, cyfrowe, bezużyteczne, a zarazem będące przedmiotem komercjalizacji – gotowym produktem kulturowym.
Projekt w Zonie Sztuki Aktualnej jest jego największą dotychczasową indywidualną prezentacją. Thomas van Linge mieszka i pracuje w Hadze.
 
---
 
wystawa: 26 lutego - 11 kwietnia
kuratorka: Aurelia Nowak
 
godziny otwarcia:
wtorek-sobota godz. 15-19
 
wstęp darmowy
 
Zona Sztuki Aktualnej znajduje się na tzw. 'niskim parterze' Akademii Sztuki - po wejściu głównymi drzwiami do Pałacu pod Globusem należy się skierować schodami w dół w prawo.
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również