Studies of an Alien Skin

Gdzie: 
Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Niedziela, 3 Lipiec, 2016 - 11:00 do Niedziela, 4 Wrzesień, 2016 - 19:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł

Artysta Andreas Greiner i kompozytor Tyler Friedman prezentują instalację audio-wizualną ’Studies of an Alien Skin’, opracowaną w trakcie ich ubiegłorocznej podróży do Japonii. Praca złożona z ‘momentów rzeźbiarskich’ stworzona z wykorzystaniem strategii performatywnych pokazuje materiał filmowy o kałamarnicach, który został nakręcony w mieście Namerikawa położonym około 350 km na północny zachód od Tokio. 

Gdy zakres badań naukowych zbliża się do penetracji kurtyny kwantowej, powierzchnie organizmu biologicznego zaczynają ujawniać tajemnicze kształty i ruchy. Naszym nieuzbrojonym okiem nie jesteśmy w stanie dostrzec, że skóra jest pulsującym, obcym krajobrazem w stanie ciągłej formacji geologicznej, w której śmierć jest apokalipsą w zwolnionym tempie. Dzięki abstrakcji zbliżenia ogarnia nas doświadczenie pozaziemskości. ’Studies of an Alien Skin’ to wizualna eksploracja tego obszaru i domniemana, dźwiękowa realizacja tej transmisji. Skanując różne odcinki pulsującego ciała jednego z najbardziej znanych i jednocześnie obcych organizmów na ziemi, instalacja wiruje w przestrzeni nietrwałej, wizualnej materii, w empatycznej projekcji emocji ku nie-ludzkiemu życiu, energii organiczności i psychodelii biologii.’ (Andreas Greiner i Tyler Friedman)
 
Jest to druga wystawa realizowana w ramach projektu ‘Sound Systems’. Artyści badają wpływ żywych organizmów – w tym przypadku kałamarnic świecących, zwanych w Japonii ‘Hotaru-ika’ – na współpracę artystyczną, kompozycję muzyczną i ostateczny kształt dzieła. W ciągu dnia ośmiornice żyją w wodach Zatoki Tayoma na głębokości około 300 metrów. W okresie od marca do maja każdego roku wypływają na powierzchnię w poszukiwaniu potencjalnych partnerów. W procesie ewolucji  ‘Hotaru-ika’ wykształciły zdolność do kamuflażu wykorzystującą światło – bioluminescencyjne ośmiornice emitują fale świetlne o głębokiej niebieskiej barwie.
 
Złożona z 5 części kompozycja muzyczna odtwarzana przez wyposażony w system samogrający fortepian Yamaha Disklavier wzmacnia pytanie postawione przez wizualną część prezentacji: czy biologiczny mechanizm składający się na żywą istotę pozostaje nim także wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie rozróżnić jego poszczególnych fragmentów. Skupiając się na różnych częściach organizmu za pośrednictwem obrazu i dźwięku, instalacja wzbogaca pracę o kolejną warstwę interpretacji znaczenia niewielkich ośmiorniczek, których cechy pozwalają dokonać analizy wpływu dźwięku na procesy biologiczne.
 
Andreas Greiner (ur. 1979, Aachen) bada zależności pomiędzy czasem i biologią w sztukach wizualnych, współpracując przy tym z naukowcami, lekarzami czy inżynierami. Artysta ukończył studia magisterskie pod opieką artystyczną Olafura Eliassona na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie.
Bioluminescencyjne glony, kultury bakterii i wylęgające się muchy są typowymi przykładami żyjących elementów jego rzeźb. W przekonaniu artysty naturalne procesy są współautorami jego prac i determinują ich ostateczny kształt. W szeroko pojętej interpretacji, prace Greinera przeciwstawiają się statycznej naturze rzeźby tradycyjnej.
 
Tyler Friedman (ur. 1983, San Diego) to artysta pracujący z dźwiękiem, kompozytor i producent. Jego twórczość łączy w sobie teorię muzyki, elementy syntezy i komponowania dźwięku, analogowe i cyfrowe techniki studyjne oraz wyobraźnię konceptualną. Oprócz własnych projektów, był odpowiedzialny za opracowanie dźwiękowe i muzyczne licznych filmów i nagrań wideo. Od 2010 roku współpracuje z nominowaną do Nagrody Turnera Otolith Group, produkującą filmy dla Documenta 13 oraz Haus de Kunst w Monachium. Obecnie prowadzi badania wokół pojęcia muzykologii performatywnej w powiązaniu z właściwą i błędną interpretacją tradycyjnych form muzycznych. Jego działania można usytuować na granicy sztuki, inżynierii kreatywnej, muzykologii, muzyki klubowej oraz teorii muzycznej.

Cykl ‘Sound Systems’

W okresie od czerwca do grudnia 2016 roku TRAFO prezentuje szereg wystaw poświęconych sztuce dźwięku. Cykl obejmuje prace ‘site-specific’ autorstwa Janet Cardiff, Mateusza Choróbskiego, Ari Benjamina Meyersa, Andreasa Greinera i Tylera Friedmana oraz Konrada Smoleńskiego. Harmonogram wystaw będzie udostępniany na bieżąco. Kuratorką wystaw prezentujących dzieła stworzone specjalnie dla TRAFO jest Marie-Eve Lafontaine.
 
---
"Studies of an Alien Skin" - Andreas Greiner & Tyler Friedman
Kuratorka: Marie-Eve Lafontaine
 
Wystawa
3 lipca - 4 września 2016
wtorek-niedziela, godz. 11-19
 
Wstęp
Normalny 10 zł / Ulgowy 5 zł
 
Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również