Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Bij brawa Wandalowi!

Gdzie: 
Cmentarz Centralny
Data wydarzenia: 
Poniedziałek, 14 Kwiecień, 2014 - 16:00 do Czwartek, 24 Kwiecień, 2014 - 16:00

Odwiedzając swoich bliskich zmarłych, pochowanych na Cmentarzu Centralnym, zwróćcie uwagę na specjalnie oznaczone „dzieła Wandali” - działania szpecące teren tej największej w Europie nekropolii.

O Projekcie Wandalovym pisaliśmy już wcześniej, zapowiadając akcję polegającą na 10-dniowym przeistoczeniu Cmentarza Centralnego w galerię sztuki, ze swoją wystawą główną – aktami szeroko pojmowanego wandalizmu. Oczywiście nie każdy przejaw umyślnego bądź nieintencjonalnego szpecenia krajobrazu nekropolii uda się oznakować – jest ich po prostu zbyt wiele. Największa „ekspozycja” znajdować się będzie w okolicach Kwatery Zasłużonych i Lapidarium – miejsc szczególnych na cmentarzu, zlokalizowanych nieopodal Bramy Głównej i Kaplicy Cmentarnej.
 
Podczas chodzenia po cmentarzu z palikami służącymi do „podpisywania dzieł Wandala”, Sabina Wacławczyk (artystka plastyk, scenografka i reżyserka teatralna – pomysłodawczyni projektu Wandalovego) podkreślała, iż ma nadzieję, że podejmowanymi działaniami przemówi do rozsądku tym osobom, których wandalizm jest nieuświadomiony, a polega np. na używaniu drzew w charakterze wieszaków na sprzęt ogrodniczy (zdjęcia poniżej) lub na zwykłym zaniedbaniu. O wiele ciężej zmienić zachowania osób intencjonalnie niszczących, które np. urywają fragmenty rzeźb, wykręcają zaślepki z tablic informacyjnych czy kradną litery z nagrobków. Oczywiście wszystkie oznakowania „dzieł Wandali” są nieinwazyjne, nie są więc w stanie uszkodzić „podpisywanych ekspozycji”, a po świętach zostaną usunięte.
 
Święta są uważane często za czas refleksji – być może warto również zastanowić się nad tym, w jaki sposób dbamy o przestrzeń Cmentarza Centralnego, który oprócz swojej oczywistej funkcji służącej pochówku zmarłych, jest także miejscem wyjątkowym. Zarówno pod względem swoich rozmiarów i zabytków, ale przede wszystkim – świadectwem burzliwej historii XX wieku oraz Szczecina.
 
Opisane „dzieła Wandali” można będzie oglądać do 24 kwietnia, a jak długo będziemy mieli okazję oglądać te nieoznakowane... to już zależy od nas samych.
 
Projekt Wandalovy realizowany jest we współpracy z Zakładem Usług Komunlanych, prosimy o nieusuwanie oznaczeń umieszczonych w ramach akcji!
 
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez portal SzczecinGłówny.org
Foto: 
Magdalena Seredyńska

Zobacz również