Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Przejścia Graniczne - wystawa

Gdzie: 
13 muz, Plac Żołnierza Polskiego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 24 Kwiecień, 2015 - 19:15 do Piątek, 26 Czerwiec, 2015 - 17:00
Za ile: 
wstęp wolny

Przejścia Graniczne to wspólny projekt dwóch galerii - Białej z Lublina i 13muz ze Szczecina. Zakłada on naprzemienną prezentację sztuki, związanej z tymi dwoma lokalizacjami. Geograficzny dystans obu ośrodków od siebie, ich skrajne względem centrum usytuowanie, relacja wschód – zachód i bezpośrednia bliskość granic prowokują do porównania dorobku instytucji kultury działających według odmiennych strategii wystawienniczych. Kuratorzy projektu wybrali grono artystów utożsamiających się z omawianymi galeriami a spośród ich dorobku realizacje najbardziej dla danego miejsca reprezentatywne.

Dziś, wobec łatwości komunikacji i multimedialności sztuki kryterium przynależności nie jest miejsce pracy czy zameldowania. Redefiniuje to dawne pojęcie „środowiska” skupionego wokół konkretnego obiektu wystawienniczego. Artystów biorących udział w projekcie łączy z danym miastem szeroko rozumiane kryterium obecności. Może być ona permanentna, chwilowa, może też dotyczyć przeszłości – każdorazowo jednak wiąże się z nią wywieranie konkretnego i zauważalnego wpływu, odciskanie piętna, znakowanie terytorium i wyznaczanie GRANIC. To gra słów, zarówno „przejście” jak i „granica” mają wiele znaczeń i odnoszą się między innymi do fizycznego przejścia granicznego, które jednocześnie dzieli i łączy, sprowadzając się również do osobistych przejść i granic stojących nam na drodze, które udaje się, bądź nie udaje się nam pokonać.
 
Tematyka prezentowanych prac jest bardzo różnorodna, podobnie jak użyte media artystyczne w postaci: realizacji rysunkowych i malarskich, obiektów, instalacji, fotografii, malarstwa, książki artystycznej i filmów. Proponujemy również wgląd w materiały archiwalne galerii, także w postaci wydawnictw. Zarówno Galeria Biała jak i Miejska Galeria Sztuki 13 Muz prowadzą cykliczne projekty angażujące i promujące tzw. „Młodą sztukę”. W Lublinie jest Forum Młodej Sztuki prowadzone przez Jana Grykę, natomiast w Szczecinie jest to Festiwal inSPIRACJE wymyślony przez KEDa Olszewskiego, który od dziesięciu lat promuje młodych twórców w konkursie Grand Prix Festiwalu. Tak więc, wśród uznanych autorytetów w projekcie wezmą udział młodzi artyści. 
 
 
Ryszard Płaza napisał Uchylmy ściany tak jak inni uchylają kapelusze...., które stało się mottem pierwszej wystawy Galerii Białej - poza jej siedzibą - 27 lat temu, w nieistniejącej już Galerii Stodoła w Warszawie. Po następnych wystawach w Katowicach, Krakowie, Berlinie, Orońsku, Poznaniu, Kijowie, Warszawie, Sanoku, Lwowie, Bielsku-Białej Galeria Biała zaprezentuje się w Szczecinie. 
 
Galeria staje się tym, czym chcą ją widzieć artyści: laboratorium, czytelnią, poczekalnią, kosmicznym pejzażem, przystankiem autobusowym, bocznicą kolejową, placem budowy, kwitnącą łąką, muzeum, kinem, świątynią, ogrodem, schronem przeciwatomowym, prosektorium,  kwiaciarnią, ruchliwą ulicą, sypialnią, pracownią, polem bitwy, kawiarnią, pokojem dziecinnym, miejscem zbrodni, strychem,  itd...
 
W Przejściach granicznych chcemy implantować różnorodne przejawy tzw. białej sztuki na wszystkich kondygnacjach - w przestrzeni 13muz. Wpełzamy niczym „przyjazne ciała obce” na ściany i podłogi sal, korytarzy i klatki schodowej. Nie dzielimy przestrzeni na lepszą czy gorszą, skomplikowaną czy prostą,  dekoracyjną czy sterylną lecz traktujemy ją jako całość. Aranżacja wystawy jest zwykle efektem kompromisu układania się z przestrzenią, stąd też pojawiło się kilka realizacji typu site specific.
 
W pokazie szczecińskim pragniemy zaprezentować możliwie szerokie spektrum artystyczne, zarówno w obrębie mediów jak i podejmowanej tematyki. Skupiamy się na autonomicznych narracjach, licząc na kontekstualne i zaskakujące rozstrzygnięcia. Uzupełnieniem wystawy jest archiwalna dokumentacja fotograficzna, filmowa i wydawnicza Galerii Białej, na którą składa się również praca Piotra Wysockiego i Piotra Pękali.
Anna Nawrot (wstęp do katalogu Przejścia graniczne)
 
 
 
Galeria Biała pracuje nieprzerwanie od 1985 roku w ramach Centrum Kultury w Lublinie, które jest samorządową instytucją kultury. Jest niekomercyjną galerią autorską, którą prowadzą Anna Nawrot i Jan Gryka. Galeria stara się ukazywać nowe zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych przejawach i formach. Punktem wyjściowym programu galerii stała się chęć wytworzenia własnej przestrzeni artystycznej, budowanej na bazie aktualnej sztuki poszukującej i niekonwencjonalnej.
biala.art.pl
facebook.com/galeriabialawlublinie
 
Miejska Galeria Sztuki 13muz istnieje od 2008 roku, choć wcześniej była miejscem wystaw i występów artystycznych  Na jej program składają się najnowsze zjawiska sztuki współczesnej, wykraczające poza tradycyjne środki wyrazu. Podobnie jak w liczących się ośrodkach w kraju i za granicą, wśród prezentowanych prac przeważają projekty interdyscyplinarne. W jej przestrzeni zaprezentowało się wielu uznanych artystów z Polski oraz Europy.
13muz.eu 
facebook.com/13muz
 
Organizatorzy: 
Miejska Galeria Sztuki 13muz w Szczecinie (13muz.eu)
Galeria Biała w Lublinie (biala.art.pl)
Instytucja Kultury 13muz (13muz.eu)
Miasto Szczecin (szczecin.eu)
 
 
Wydarzenie pod patronatem Szczecina Głównego.
---
 
Foto: 
mat. pras.

Zobacz również