Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Terra Inc. - Thomas van Linge w Zonie Sztuki Aktualnej

Gdzie: 
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Czwartek, 26 luty, 2015 - 19:00 do Sobota, 11 Kwiecień, 2015 - 19:00
Za ile: 
wstęp wolny

Thomas van Linge (1989) należy do najmłodszego pokolenia holenderskich artystów. Studiował na Royal Academy of Art w Hadze w Holandii (Interdisciplinary Attitudes) oraz rzeźbę na Kunsthochshule Weissensee w Berlinie. W 2013 roku odbył roczną rezydencję w prestiżowym centrum rezydencyjnym w Amsterdemie – De Ateliers. Brał udział w licznych wystawach w Holandii i za granicą. Projekt w Zonie Sztuki Aktualnej jest jego największą dotychczasową indywidualną prezentacją. Thomas van Linge mieszka i pracuje w Hadze. 

Komercjalizacja, cyfryzacja i fragmentaryzacja odbioru współczesnej rzeczywistości, podobnie jak nasz nowy, zupełnie inny stosunek do natury i życia codziennego, to problemy podejmowane często przez Thomasa van Linge. Jego prace określają nasze współczesne podejście do natury, pracy, sztuki, dziedzictwa kulturowego, rozrywki, konsumpcjonizmu, świata cyfrowego i analogowego. Digitalizacja rzeczywistości, w której żyjemy oddala nas od natury w nieprawdopodobnym tempie, nasz kontakt z nią przybiera zupełnie nową formę. Doświadczamy natury, otaczającego nas świata w coraz bardziej pośredni sposób. Aplikacje typu Google Maps oszczędzają nasz czas, ułatwiają komunikację, przenoszą nas w jakieś miejsce w mgnieniu oka. Natomiast codzienny brak kontaktu z bezkresnymi krajobrazami zastępują hipnotyzujące tapety systemu Windows czy IOS na naszych komputerach i urządzeniach mobilnych.
 
Przyzwyczailiśmy się już do stockowej fotografii reklamowej promującej najnowsze produkty na każdym kroku. W dużych miastach kontakt z naturą zapewniają palmiarnie, zoo czy bio markety. Są to pewnego rodzaju substytuty tworzące iluzję, zupełnie inną relację z naturą. Zainteresowania Thomasa van Linge widoczne są w tworzonych przez niego obiektach, które odzwierciedlają procesy wpływające obecnie na nasze życie codzienne. Jego rzeźby nawiązują do dziedzictwa kulturowego świata zachodniego: starożytnych rzeźb, pop kultury czy estetyki kreowanej przez media społecznościowe.
 
Thomas van Linge z niezwykłą dbałością traktuje swój warsztat. Jego rzeźby i instalacje tworzone są z różnych materiałów poczynając od tradycyjnych takich jak ceramika, kończąc na przemysłowych: tworzywach sztucznych, betonie, poliuretanach i stali. To przede wszystkim jednak obiekty-hybrydy umożliwiające w żartobliwy sposób jednoczesny odbiór tego, co naturalne, cyfrowe, bezużyteczne, a zarazem będące przedmiotem komercjalizacji – gotowym produktem kulturowym.
 
---
 
wystawa: 26 lutego - 11 kwietnia
wernisaż: 26 lutego, godz. 19
spotkanie z artystą: 27 lutego, godz. 12
kuratorka: Aurelia Nowak
 
godziny otwarcia:
wtorek-sobota godz. 15-19
 
wstęp darmowy
 
Zona Sztuki Aktualnej znajduje się na tzw. 'niskim parterze' Akademii Sztuki - po wejściu głównymi drzwiami do Pałacu pod Globusem należy się skierować schodami w dół w prawo.
 
---
 
Foto: 
Materiały organizatora

Zobacz również