Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

11. edycja Festiwalu Sztuki Wizualnej Inspiracje

Gdzie: 
13 muz, Plac Żołnierza Polskiego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 24 Czerwiec, 2016 - 11:00 do Piątek, 30 Wrzesień, 2016 - 11:00
Za ile: 
wstęp wolny
Po rocznej przerwie powraca kolejna edycja Inspiracji. Organizatorzy wykorzystali ten czas na analizę i lekki lifting dotychczasowej formuły festiwalu. O skali zmian przekonamy się jednak dopiero w kolejnych edycjach imprezy.

Oksydan. Po płynno-empatycznej stronie życia

Główna wystawa tegorocznej edycji Inspiracji została zorganizowana w pomieszczeniach Galerii 13 Muz - na parterze oraz na piętrze. 17 artystów prezentujących 33 prace związane z motywem wody - jej stanu, płynności i wielu znaczeń symbolicznych zostało wybranych przez kuratorkę Lenę Wicherkiewicz.
 
Na szczególną uwagę zasługują dwie prace prezentowane w małych pomieszczeniach na parterze budynku.
Pierwsza to instalacja Artura Malewskiego - "Tfuj". W ciemnym  pomieszczeniu znajduje się przerośnięty miś pluszowy wpatrujący się (pomimo braku narządu wzroku) w jasne oślepiające światło przypominające kształt lornetki. Człokokształtna figura została ulepiona z kurzu zebranego z sopockich pensjonatów i hoteli. Artysta wydaje się pokazywać tym samym ciemną stronę luksusu i klasy wyższej.
Drugą szczególnie interesującą instalacją jest "Mgła" Doroty Buczkowskiej. Kompletnie białe pomieszczenie zostaje wypełnione przyjemną mgiełką, która znacznie zawęża pole widzenia, tak że nie potrafimy nawet ocenić swojej odległości od ścian. Dodatkowo nierówna podłoga - również koloru białego - sprawia że w tym mikroświecie do którego odważyliśmy się wejść, nic nie jest pewne. W tej sztuce, stając się jej częścią, polegać możemy tylko na instynkcie oraz zmysłach dotyku i równowagi.

Zanurzenia

Do części konkursowej tegorocznej edycji Inspiracji zgłoszono aż 199 prac i projektów. Jury w składzie -Lena Wicherkiewicz, Rob Garett, Marlena Chybowska-Butler, Ked Olszewski wybrało z nich 12 prac oraz 3 projekty. Nagradzanie projektów-pomysłów na prace artystyczne to nowy pomysł, który pojawił się w tej edycji festiwalu. Jeden z nagrodzonych pomysłów zostanie sfinansowany i zrealizowany w ciągu najbliższego roku.
 
Wystawa pokonkursowa festiwalu została zorganizowana nietypowo - bo w Muzeum Tradycji Regionalnych - oddziale Muzeum Narodowego, które na codzień prezentuje tzw. sztukę dawną. Kurator Rob Garett wyjaśnił, że wystawę zorganizowano na kształt wyspy przywołującej jeden z kluczowych motywów przyszłorocznej edycji inSpiracji - wyspę Grodzką.
 
Laureatkami tegorocznej edycji festiwalu zostały ex-equo dwie artystki: Urszula Kluz-Klopek za pracę "Rzeki są jednymi z rzadkich niezmiennych zjawisk na świecie, i w czasie, i w przestrzeni" oraz Diana Grabowska za pracę "Z Głowy".
Nagrodę Grand Prix festiwalu i 10 tys. zł zdobyła Agata Wolniewicz za pracę "Cichość".
 
---
11. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspiracje 2016
 
Oksydan. Po płynno – empatycznej stronie życia (13 Muz)
Kurator: Lena Wicherkiewicz
24 czerwca - 30 września
poniedziałek-piątek godz. 10-17
wstęp wolny
 
Zanurzenia (Muzeum Tradycji Regionalnych)
Kurator: Rob Garrett
24 czerwca - 30 września
wt, śr, czw, sob / godz. 10-18
pt, nd / godz. 10-16
normalny 10zł / ulgowy 5 zł / w sobotę wstęp na wszystkie wystawy Muzeum Narodowego jest darmowy
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również