Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Aleja Kwiatowa rozkwita

Szczecin Art Meeting Point, Klub 13 Muz, Akademia Sztuki, Fundacja Las Sztuki i Agencja Muzyczna Onomatopeja, postanowili wykorzystać przestrzeń Alei Kwiatowej. Na przekór stwierdzonego przez Kongres Kultury Pomorza Zachodniego niskiego wskaźnika kreatywności w naszym regionie.

Aleja przy Placu Żołnierza Polskiego, na której znajduje się szklany pawilon Columbus Coffee, jest przestrzenią z dużym potencjałem. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również lokalizacji – centrum miasta to idealne miejsce do realizacji projektów mających na celu zaktywizowanie mieszkańców.

 

Najbliższy projekt zostanie zrealizowany już 17 maja podczas Nocy Muzeów przez Akademię Sztuki we współpracy z 13 Muzami. Podczas trwającego około trzech godzin happeningu, szczecinianie będą mogli stać się przedstawicielami ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Każdy, kto zechce wejść na rusztowanie i „chlapnąć” farbą na wcześniej przygotowaną płytę pokaźnych rozmiarów, przyczyni się do realizacji projektu Obrazy tysiąca i jednej nocy. Dokładnie według koncepcji Jacka Pollocka, płyty zostaną następnie posegmentowane na mniejsze fragmenty, które następnie wykończą i oznaczą okolicznościowym stemplem studenci Akademii Sztuki. Obrazy powstałe podczas happeningu będzie można nabyć później za symboliczną kwotę. Po zakończeniu procesu twórczego Akademia zaprosi na wystawę prac swoich studentów w budynku 13 Muz.

 

Kolejny projekt jest propozycją przede wszystkim dla najmłodszych. Fundacja Las Sztuki zaprosi 1 czerwca do wspólnego budowania instalacji, happeningu, którego charakter nie został jeszcze ujawniony, i znów spróbowania sił w acting paintingu – tym razem jednak zamiast wspomagania się rusztowaniem, Las Sztuki proponuje… trampolinę.

 

Również świętujący szczęśliwie już 10. edycję festiwal InSpiracje spróbuje zagospodarować przestrzeń miejską za pomocą zbudowania w niej pokaźnych rozmiarów huśtawki według projektu Piotra Palucha (wytypowany przez komisję Festiwalu). Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „eXtreme”. W motyw przewodni doskonale wpasowuje się appearance, czyli twórczość Przemysława Kwieka – artysty zaproszonego do wykreowania wspólnie  ze znajomymi performerami działania w przestrzeni Alei Kwiatowej. Na oficjalne rozpoczęcie InSpiracji 13 Muz zaprasza 26 czerwca, ale wystawa pozostanie dostępna dla odwiedzających do października tego roku.

 

Dzięki Agencji Muzycznej Onomatopeja Plas Żołnierza Polskiego zostanie wypełniony również treścią muzyczną. 12 lipca ma odbyć się wydarzenie pod nazwą Music Everywhere. Na dwóch stanowiskach w obrębie Placu Żołnierza Polskiego przygotowane instrumenty będą czekały na przechodniów, którzy podejmą się ilustracji muzycznej zdarzeń mających miejsce na ulicy w zasięgu ich wzroku. Założeniem projektu jest potraktowanie przestrzeni miejskiej jak kadru filmowego i zaproszenie każdego szczecinianina do wcielenia się w rolę współczesnego tapera.

 

Część przedsięwzięć jest cały czas dopracowywana, dlatego na więcej informacji trzeba będzie jeszcze poczekać. Mecenas projektów – Piotr Gałka, zadeklarował podczas konferencji otwartość na interesujące inicjatywy, więc gorąco zachęcamy do zgłaszania własnych projektów.

Foto: 
Bartosz Sypniewski

Zobacz również