Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Banach i przyjaciele życzą wszystkim wesołych świąt

Szczecin jest w tym wyjątkowym gronie miast, które w nietuzinkowy sposób przypominają swoim mieszkańcom o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Oprócz mniej lub bardziej wyszukanych ozdób świetlnych co roku przygotowywana jest miejska pastorałka. W tym zadania skomponowania i nagrania podjął się Piotr Banach.

Piotr Banach, muzyk i założyciel wielu szczecińskich zespołów (między innymi Hey i Indios Bravos) został w czerwcu 2014 roku uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina, następstwem czego było zaproszenie do udziału w projekcie Szczecińska Pastorałka realizowanym od kilku lat przez Urząd Miasta. Efektem tego zaproszenia jest piosenka sygnowana jako Banach i ze Szczecina Squad "Patorałka nr 4".

 

Piosenka nagrana została w domowym studio Piotra z udziałem szczecińskich wokalistów i muzyków. W nagraniu udział wzięli:

Julia Kępisty - śpiew

Alicja Kruk - śpiew

Ryszard Laoszewski - śpiew

Olek Różanek - śpiew

Beata Jakubowska - skrzypce

Maria Kępisty - wibrafon

Joanna Kraszewska - wiolonczela

 

Zdjęcia i montaż to dzieło szczecińskiego M Studio.

 

Banach i ze Szczecina Squad "Pastorałka nr 4"

 

Kilka zdań na temat pastorałki i teledysku: 

 

Piotr Landowski (dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Szczecin): Zależy nam, by te wszystkie rzeczy, którymy żyjemy na co dzień odeszły na bok, bo okres świateczny temu sprzyja. Chcemy, aby pastorałka Piotra była traktowana jako drobny, symboliczny prezent dla wszystkich mieszkańców miasta.

 

Piotr Banach (autor tekstu i kompozytor): Jest to pastorałka napisana od serca. Napisałem ją dosłownie w pół godziny. Nic nie jest w niej wymuszone czy wyrachowane. Przy jej nagrywaniu sam wiele się nauczyłem. jeśli chodzi o dobór osób do współpracy, obrałem klucz szczeciński. Chciałem, by byli to reprezentanci naszej sceny. Zarówno debiutanci, jak twórcy znani od lat.

 

Olek Różanek (reżyser): Pastorałka jest utworem pięknym słodkim i prostym. słuchając tego utworu wiedziałem, że będę musiał się mocno napracować przy zobrazowaniu piosenki, ale chyba wyszło całkiem nieźle. 

 

Przypomnijmy sobie kilka pastorałek powstałych w Szczecinie na przestrzeni ostatnich lat:

Rok 2013 i "Siła Gwiazd" wykonana przez zespół UKEJE.

 

Rok 2012 i "Pastorałka na planie gwiazd" autorstwa Olka Różanka. W nagraniu słyszymy również Agnieszkę Wilczyńską, Ryszarda Leoszewskiego, Big Fat Mamę, Chór Kameralny ZUT, a także Baltic Neopolis Quartet i innych.

 

Rok 2009 i pierwsza szczecińska pastorałka "Szczecin Polsce życzy…". Słowa i muzykę napisał Krzysztof Czeczot, a w nagraniu udział wzięli między innymi Piotr Klimek, Jola Szczepaniak, Beata Andrzejewska, Edyta Turowska, Iza Turowska i Olek Różanek.

 

Rok 2013 i "Magiczny czas" Magdy Wilento i Szymona Orłowskiego.

 

Rok 2012 i pastorałka Radia Szczecin w wykonaniu Moniki Pyrek, Moniki Szwaja, Henryka Sawki oraz Ryszarda Leoszewskiego wraz z dziewczynkami z grupy "Arfik".

 

Rok 2011 i pastorałka Radia Szczecin autorstwa Igora Przebidnowskiego (muzyka) i Krzysztofa Czeczota (słowa).

Foto: 
M Studio

Zobacz również