Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Oficjalna inauguracja 22. DokumentArtu

Wydarzenia związane z festiwalem DokumentArt trwają już od tygodnia, jednak oficjalne otwarcie festiwalu miało miejsce 15 października 2013 r., w studio telewizyjnym TVP Szczecin.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do prowadzenia ceremonii otwarcia zaproszono znawcę tematyki filmowej – w zeszłym roku gospodarzem uroczystości był Michał Chaciński – do prowadzenia tegorocznej edycji zaproszono Tomasza Raczka. Niestety, nieprzewidziane trudności nie pozwoliły mu dotrzeć na początek uroczystości, i z tego względu w rolę prowadzącego wcieliła się szczecińska dziennikarka, Magdalena Stankiewicz. Całość wydarzenia była transmitowana na żywo na antenie szczecińskiej telewizji publicznej.


Część oficjalna rozpoczęła się od krótkiego wystąpienia dyrektorów festiwalu - polskiego dyrektora, pana Bartosz Wójcik, oraz dyrektora niemieckiego pani Caroline Walke. W dalszej części przeprowadzono krótkie wywiady z wybranymi gośćmi tegorocznej edycji DokumentArtu: cenionym twórcą filmów dokumentalnych Maciejem Drygasem oraz członkiem międzynarodowego jury festiwalu Pamelą Cohn. Podjęto w nich próbę odpowiedzi na pytania dotyczące celu tworzenia filmów dokumentalnych, sposobów na poszukiwanie inspiracji, cech dobrego dokumentalisty czy sposobów na pozyskanie zaufania osób, których życie stało się tematem filmu.


Podczas otwarcia nie zabrakło również historii związanych z początkiem istnienia festiwalu, transgranicznej współpracy przy jego tworzeniu, oraz opowieści o planach rozwoju w kolejnych latach. Możliwość wypowiedzi otrzymali również mecenasi festiwalu, przedstawiciele władz Szczecina i Neubrandenburga. Jak przy każdym innym uroczystym rozpoczęciu, tak przy inauguracji DokumantArtu nie mogło zabraknąć gestu symbolizującego jego otwarcie - tym razem było to przecięcie taśmy filmowej.


Najciekawszy punkt programu miał miejsce tuż po zakończeniu oficjalnej części uroczystości. Osoby przybyłe na inaugurację miały okazję obejrzeć polską premierę najnowszego filmu dokumentalnego w reżyserii Isabelli Rossellin pt. „Mammas”. Znana m.in. z filmów Davida Lyncha włoska aktorka, nie pierwszy raz dzieli się z widzami swoją fascynacją światem fauny – tematyka związana z obyczajami zwierząt pojawiała się wielokrotnie w jej poprzednich produkcjach, takich jak „Green Porno” z 2008 r. czy „Seduce Me” z 2010 r.


Inauguracja festiwalu nie była wolna od pewnych niedociągnięć, takich jak problemy z dźwiękiem, zauważalne przy prezentacji muzycznych wydarzeń festiwalu. Zabrakło również kontaktu z publicznością zgromadzoną w studio – po zakończeniu transmisji na żywo nikt nie zapowiedział projekcji filmu; a po projekcji dziwił brak kilku słów podziękowania za przybycie i zaproszenia na (stądinąd wystawnie przygotowany) poczęstunek. Są to jednak drobiazgi, które nie wpłynęły na odbiór całości wydarzenia, a wrażenia po ceremonii otwarcia są bardzo pozytywne. Interesujący początek z pewnością jest zapowiedzą co najmniej równie ciekawych wydarzeń festiwalowych.

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również