Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Plug In: Project Room czyli trochę ponad 17 m2 dla sztuki

17 stycznia wernisażem Marii Toboły został zainaugurowany w Trafostacji Sztuki nowy projekt. Udostępniana artystom będzie przestrzeń do twórczych realizacji, jej niewielka powierzchnia na pewno nie ograniczy ich wyobraźni. 

Niech wam zdechnie wszystko, co kochacie! – taki agresywny tytuł nosi instalacja prezentowana jako pierwsza w Project Room. Jest to dyplom licencjacki artystki zrealizowany w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Głównym rysem w tej instalacji jest kij bejsbolowy – zarówno jego pejorytatywne znacznie jak i próba jego przełamania. Ten sportowy artefakt w Polsce uznawany jest za białą broń, a jego posiadanie bez specjalnych uprawnień jest nielegalne. Na pierwszym planie znajduje się stos chałupniczo wytworzonych kijów, w tle zaś prezentowany jest film wideo, którego bohaterem jest młody chłopak, chuligan, od razu kojarzony z pseudo kibicami piłki nożnej. Chłopak gra na flecie powstałym z kija bejsbolowego, a jego próby wydobycia czystych dźwięków z tego specyficznego instrumentu zdają się zaprzeczać pierwotnej naturze przedmiotu.

 

Praca ta powstała w 2012 roku. Jednak według zapowiedzi Trafostacji – Plug In: Project Room ma na celu umożliwianie i wspieranie realizacji nowych dzieł, a także badaniu młodej sceny artystycznej Szczecina. Ale nie tylko, jedną z intencji organizatorów jest zapraszanie, do twórczego wykorzystania przestrzeni galerii, artystów z całej Polski i z zagranicy. W cyklicznych odstępach czasu będziemy mogli obcować z kolejnymi odsłonami kreatywnych zmagań, w których zwierać się będą poglądy na sztukę i otaczającą rzeczywistość młodych twórców. Prezentowane mają być takie dziedziny sztuki, jak: dźwięk, video art, performance, instalacja, rzeźba, fotografia a nawet literatura. Niezwykle istotne mają być wernisaże, które nie tylko będą uroczyście inaugurować kolejne odsłony projektu, ale przede wszystkim staną się okazją do spotkania i dyskusji z artystami. Podążając ścieżkami ich poszukiwań poznamy to co być może będzie wytyczać nowe kierunki w rozwoju (nie tylko) polskiej sztuki.

 

 

 

PLUG IN: PROJECT ROOM

Maria Toboła „Niech wam zdechnie wszystko, co kochacie!”

17 stycznia - 2 marca 2014

Foto: 
Jakub Jasiukiewicz

Zobacz również