Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

II Ogólnopolski Przegląd Plakatu Autorskiego "Roller Poster"

Data wydarzenia: 
Piątek, 8 Kwiecień, 2016 - 18:00

Do 16 maja w Galerii 13 Muz możemy zobaczyć wystawę poświęconą współczesnemu plakatowi. Wnioski po obejrzeniu wystawy nie mogą być inne - polski plakat żyje i ma się dobrze.

Ponad 200 plakatów autorstwa 66 artystów jest prezentowanych na dwóch kondygnacjach galerii 13 Muz. Na pierwszym piętrze jest to przestrzeń hallu oraz dwa pomieszczenia zwyczajowo używane do wystaw czasowych. Na parterze postery prezentowane są również w pokojach używanych na codzień jako pomieszczenia biurowe pracowników 13 Muz. Tak duży zbiór prac jest ważnym krokiem w rozwoju imprezy, która w swojej pierwszej edycji prezentowała niespełna 80 posterów.
 
Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster stoi w opozycji do wielu dotychczasowych wystaw plakatu, które zawsze nakładały dość restrykcyjne wymogi na uczestników. Dotychczasowe imprezy wymagały, aby prezentowane prace były wynikiem komercyjnego zlecenia lub wyróżniały się dużym nakładem druku. Roller Poster umożliwia prezentację prac, które być może nigdy nie zostałyby wystawione na widok publiczny. Są to plakaty, które powstały z pobudek artystycznych, z wewnętrznej potrzeby artysty lub w efekcie ciekawego pomysłu.
 
Prezentowane prace poruszają bardzo urozmaiconą tematykę. Plakaty polityczne komentują kryzys europejski, dylematy związane z wyborami i referendum oraz politykę antydemokratycznych reżimów. Plakaty o tematyce społecznej poruszają kwestie związane z wykluczeniem osób niepełnosprawnych, wirtualizację codzienności, dyskryminację na tle rasowym i seksualnym. Plakaty ekologiczne nawołują do powrotu na łono natury, zmiany przyzwyczajeń transportowych, zdrowego żywienia oraz ostrzegają przed skutkami globalnego ocieplenia. Przede wszystkim są to jednak postery niekomercyjne - wyjątkiem mogą być najwyżej te reklamujące wydarzenia kulturalne.
 
Grafika jest tą dziedziną sztuki plastycznej, którą chyba najłatwiej powielać i prezentować publicznie. Wszak wystarczy tylko wydruk, zwinięcie w rulon, transport do miejsca ekspozycji i ekspozycja na ścianie galerii. Rodzima Akademia Sztuki posiada dwa wydziały sztuk plastycznych - Wydział Sztuk Wizualnych oraz Wydział Malarstwa i Nowych Mediów. Obie jednostki oferują studia na kierunku Grafika. Warto prezentować regularnie dorobek dydaktyczny obu wydziałów. Dlatego miejmy nadzieję, że Przegląd Plakatu Autorskiego - Roller Poster wejdzie na stałe do repertuaru szczecińskich wydarzeń kulturalnych.
 
Roller Poster 2014 - w czerwcu 2014 Katedra Projektowania Graficznego Akademii Sztuki zorganizowała pierwszy Ogólnopolski Przegląd Plakatu Autorskiego nazwany Roller Poster. Na wystawie, która miała miejsce w Trafostacji Sztuki pokazano prace znanych polskich grafików. Prezentowanych plakatów było blisko 80. Wśród autorów byli m.in. Lex Drewiński, Leszek Żebrowski, Andrzej Tomczak. Wirtualna wystawa z edycji 2014 dostępna jest tutaj: www.2014.rollerposter.pl
 
---
 
Organizator: Wirtualna Galeria Roller Poster działająca przy Katedrze Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie
Partner: 13 MUZ
Kurator: Justyna Machnicka
 
Wystawa czynna
8 kwietnia - 16 maja 2016
poniedziałek-piątek 10:00-17:00
 
Wstęp wolny
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również