Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Prace Ręczne - Małgorzata Turewicz Lafranchi w Zonie Sztuki Aktualnej

Gdzie: 
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Wtorek, 21 Kwiecień, 2015 - 18:00 do Sobota, 6 Czerwiec, 2015 - 18:00

Prace ręczne to trzecia wystawa w tym roku w Zonie Sztuki Aktualnej. Po prezentacji artystów młodego pokolenia przyszła pora na wystawę indywidualną artystki o znacznie większym dorobku.

Na wystawie zobaczyć możemy dziesięć prac wykonanych przede wszystkim w metalu: miedzi, mosiądzu i stali. Pomimo użytego materiału większość prac sprawia raczej lekkie wrażenie - nie tyle w sensie ciężaru, co raczej odczuwania zmysłowego. Z jednej strony wynika to ze specyfiki formy materiału - metal metalowi nierówny. Większość prac to delikatne siatki, tekstylia, a nawet wata stalowa. Z drugiej strony wrażenie lekkości wynika z kompozycji obiektów i ich minimalistycznego charakteru.
 
Część prac zaskakuje swoją skalą - nie są to kompozycje które można zbudować w ciągu dwóch wieczorów. Kokony składające się z 30 podobnych obiektów czy Drzwi zbudowane z kilkuset drobnych elementów stali miedziowanej silnie zaznaczają swoją obecność w przestrzeni galerii. Nawet te najmniejsze obiekty wystawy poruszają swoim zdecydowaniem i zredukowaniem do niezbędnego minimum wrażeń odbiorcy.
 
Obiekty Turewicz - bez wątpienia osobiste i ściśle związane z życiem artystki stają się jednocześnie bardzo uniwersalne i wieloznaczne.
 
Małgorzata Turewicz Lafranchi - urodziła się w 1961 roku w Szczecinie. W latach 1980-1985 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 1985-86 w Freie Hochschule für Geisteswissenschaft w Dornach, w Szwajcarii. Autorka licznych wystaw indywidualnych oraz prezentacji w ramach wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Staatsgalerie Moderner Kunst w Monachium czy Museo Cantonale d'Arte w Lugano, w Szwajcarii. 
 
---
Wystawa: 21.04 - 06.06.2015 - edit: wystawa przedłużona do 6 czerwca
Kuratorka: Aurelia Nowak
 
Godziny otwarcia:
wt.-sob. 15.00-19.00
 
Wstęp wolny
 
---
Magazyn Szum zaliczył wystawę Prace ręczne do naciekawszych wystaw wiosny 2015 roku w Polsce.
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również